Dlouhá expozice
23. April 2020
Back to blogDlouhá expozice je v posledních letech velmi používaná a moderní cesta, kterou můžete vytvořit úžasné snímky. Noční záběry vám mohou přinést neočekávané detaily a vytvořit dechberoucí světelné efekty. Naopak během dne můžete na snímky přenést až éterickou atmosféru. Nic z toho není prakticky obtížné dosáhnout, nicméně vyžaduje to trochu přemýšlení a přípravy předem.
Zde vám přinášíme několik tipů, které Vám pomohou při fotografování s dlouhou expozicí.
Použijte ND filter
Použití neutrálního šedého filtru (ND filtr) je u dlouhých expozic za denního světla prakticky nezbytné. Na trhu najdete celou řadu filtrů, co se týká značek i účinku. Doporučujeme držet se osvědčených značek (Hoya, B+W, Marumi apod.) a vybírat filtry spíše s větší hustotou, které pohltí více světla nebo zvolit ND filtr s variabilním nastavením hustoty – ta se vždy udává v expozičních stupních EV.
Vhodná síla filtru závisí na mnoha faktorech, nejvíce však na rychlosti pohybujících se objektů (vítr, voda). Při silnějším větru vám bude stačit prodloužení expozice v řádu vteřin. Za slunečného dne, kdy je pohyb minimální již budete potřebovat filtr silnější.
Další nezbytnou součástí výbavy je bytelný stativ, který umožní použití dlouhých časů bez rizika vzniku pohybové neostrosti u statických objektů. Při nasazení aparátu na stativ nezapomeňte vypnout stabilizaci obrazu.
Nemačkejte spoušť prstem, protože může dojít k rozechvění přístroje a nežádoucímu rozmazání celého záběru. Ideální je bezdrátová, nebo kabelová spoušť. V případě že není součástí vaší výbavy, poslouží dobře i funkce samospouště na fotoaparátu.
Použijte manuální nastavení
Neutrální šedý filtr pro dlouhé expozice je ve své podstatě téměř neprůhledné černé sklo. Fotoaparát potřebuje pro správné zaostření dobře rozpoznat objekt, na který ostří. Pokud se mu to v krátkém časovém úseku nepodaří, začne hledat v celém svém rozsahu a většinou se mu nepodaří zachytit vůbec nic. Přepněte tedy na manuální ostření, zaostřete na objekt, který byste rádi měli ostrý a teprve poté našroubujte neutrální šedý filtr. Dávejte pozor, abyste si zaostřením již nepohnuli. Pokud obsahují váš fotoaparát obsahuje funkci Liveview, otestujte ji i s našroubovaným filtrem. Většinou je na displeji vidět daleko více detailů než v hledáčku.
Vyhrajte si s mraky a jejich pohybem
Jedním z hlavních lákadel dlouhé expozice je vystihnout kreativně pohyb. Chcete-li využít pomalou rychlost závěrky, tak použijte do scény například pohyblivé mraky. Až se vám budou oblaka zdát éterická a zajímavá, tak si vyčkejte až bude slunce na obzoru dostatečné nízko, abyste mohli přidat nebi kontrast nebo barvu.
Zachyťte pohádkově hvězdnou oblohu
Pro zachycení efektu ”Mléčné dráhy” je potřeba podchytit dvě největší překážky. Počkejte si na jasné nebe bez mraků a dostaňte se mimo město, nejlépe do přírody. Umělá světla by totiž mohla ovlivnit expozici a hvězdy by nebyly tak jasné.
Je také třeba snížit clonu na minimum. Jak napovídá název, clona cloní světlo a hvězdy jsou tak slabé, že je opravdu netřeba clonit. V tomto případě bude záležet na objektivu, který vlastníte. U těch nejběžnějších se nejnižší hodnota clony pohybuje okolo f/4.0. Lepší objektivy mají f/2.8. Čím nižší číslo, tím snáze se obloha bude fotit. Kouzlo širokých záběrů je především v tom, že vám dovolí delší expozice. Země se poměrně rychle otáčí a hvězdy se na dlouhých expozicích rozmažou.
Poslední, co musíme na fotoaparátu nastavit, je zaostření do nekonečna. Hvězdy jsou pro fotoaparát v nekonečnu, takže pokud je nechceme podivně rozostřené, je tohle dobrá volba. V noci se ostří docela špatně, takže nejlepší je ostření manuální.
Příliš dlouhou expozicí se nejen rozmazávají hvězdy, jak už bylo řečeno výše, ale zvyšuje se i šum. Takže i když toužíte po efektu rozmazaných hvězd, dlouhé expozice se prostě nevyplácejí. Základem je pořizování mnoha expozic a jejich skládání, které se následně provádí v počítači.
Snímky Mléčné dráhy nebo nějakého souhvězdí je jednoduché pořídit. Stačí namířit na místo, které chcete fotit, a pořídit třeba dvacet snímků po dvaceti vteřinách. Pokud chcete být důslední, pořídíte si ještě třeba pět tzv. temných snímků, kde zakryjete objektiv a vyfotíte doslova jen tmu. Ty poslouží pro eliminaci šumu. To hlavní se odehraje až při zpracování v počítači. Naštěstí je k dispozici nejeden program, který si se skládáním astronomických snímků poradí. Mezi ty nejpopulárnější patří třeba Deep Sky Stacker. Právě podobné programy si poradí i s temnými snímky. Jednoduše všechny snímky nahrajete do programu a s chvilkou trpělivosti za chvíli budete mít složený výsledný snímek. Často na první pohled nebude vypadat moc dobře, je třeba si pohrát s nastavením barev. Počítejte s tím, že pokud na snímku chcete mít horizont, bude to vyžadovat víc práce. Složením hvězd se totiž rozmaže horizont a naopak. Nejlepší je složit svě verze snímku a pak je prolnout, na což poslouží starý dobrý Photoshop.
Světelné abstraktní pruhy
Jedním z nejzajímavější experimentů dlouhé expozice ve městech je využití světel všude kolem nás. Od fotografování světelných stezek projíždějících vozidel až po reklamní poutače a lampy. Stačí najít strategickou polohu poblíž rušné ulice a nastavit rychlost expoziční závěrky na přibližně 5 až 15 sekund. Čím delší je expozice, tím delší jsou čáry. Pokud nastavíte fotoaparát správně, tak se vám na výsledné fotografii budou táhnout bílé a červené proudy světla.
Délku expozice je nutné vždy přizpůsobit konkrétní scéně. Auta mohou jezdit různou rychlostí, každý ohňostroj vybuchne po jiné době od výstřelu a tekoucí voda v potocích má také pokaždé jinou rychlost. Málokdy vyjde záběr napoprvé a je zkrátka nutné trošku zkoušet a experimentovat. Ze začátku je tedy určitě dobré vybrat si takovou scénu, kde můžete záběr několikrát opakovat a vyzkoušet si tak, jakého efektu rozmazání docílíme při různé délce expozice. V okamžiku kdy zjistíte, jaký čas je pro danou scénu nejlepší, máte v podstatě vyhráno. Pak už si v klidu můžete doladit kompozici.
Malování světlem
Malování světlem je vcelku specifická technika fotografování, která sice není příliš rozšířená, ale zato dokáže zaujmout jakéhokoliv diváka. Výhodou je totiž fakt, že byť je fotografovaný námět sebevíce jednodušší, díky barevným světlům je výsledná fotografie působivá a originální.
Jak již sám název techniky napovídá, fotografie je tvořena doslova malováním světlem. Oproti klasickému přístupu, kdy se fotografuje za denního nebo umělého osvětlení, které vlastně vykreslí obraz na snímači, při malování světlem je potřeba mít fotografovanou scénu v pokud možno co největší tmě.
Díky nízké hladině osvětlení je totiž velmi snadné, zachytit na obrazovém snímači stopu světla, které se vyskytne v průběhu expozice na scéně. Pro začátky je asi nejlepším řešením vyzkoušet si malbu světlem v interiéru, kde si můžete snadno zatemnit a vytvořit si tak ideální podmínky.
Vedle tmy bude třeba mít po ruce ještě zdroj světla – v ideálním případě malou bodovou svítilnu, která však nebude mít příliš velký výkon, abyste si celou scénu příliš neosvítili tak, že by nebylo vidět vůbec nic. Pracovat můžete také s různými barevnými filtry, díky nimž nasvícené objekty získají jiný barevný nádech a světelná malba může mít také zcela jinou barvu.
Jakmile budete mít nachystanou expozici, je třeba zaostřit snímek – nejlépe ručně, abyste měli jistotu správného zaostření i při dotknutí se spouště – a upravit kompozici. Z pohledu kompozice je třeba popřemýšlet, co má být výsledkem vaší snahy. Buďto bude dominantní samotná malba světlem na tmavém pozadí nebo budou světelné šmouhy pouze dokreslovat hlavní objekt scény.
Fotografování s dlouhými expozicemi může být technicky náročné, ale není to úplná věda. Výsledek fotografie je absolutně nepředvídatelný, a proto je tato technika tak zábavná a oblíbená. Přes všechny výpočty a úpravy si stejně nemůžete být jistí jaký bude výsledný snímek. Nebojte se hrát si s nastavením a překvapte sami sebe okouzlujícími fotografiemi!
Chtěli byste se věnovat fotografii, ale nemáte zatím žádné zkušenosti a jste začátečník? Dělá vám problém nastavení zrcadlovky? Chcete se zorientovat v nekonečném množství nastavení a nejen to? Pokud jste alespoň jednou odpověděli ano, tak kurz fotografování u nás v Draw Planet je pro vás to pravé ořechové! :)
https://www.drawplanet.cz/drawstudy/kurz/kurz-fotografovani-pro-zacatecniky/