Jak míchat odstíny fixů?
20. November 2021
Back to blogUčený z nebe nespadl a při tvorbě je důležitá hlavně praxe. Pojďme si vysvětlit jak míchat odstíny fixů a vyvarovat se případných chyb.
Jak se vyznat ve štítcích fixů značky Copic?
Nejzákladnější věcí je se naučit číst ve štítcích fixů. Ačkoliv se vám mohou na první pohled zdát nepochopitelné, po vysvětlení se v nich začnete skvěle orientovat.
Každý fix má štítek skládající se z jednoho písmene a dvou čísel. Písmeno představuje skupinu barev. Například G je skupina zelených barev nebo Y je skupina žlutých barev. Na štítcích se můžete setkat i se dvěma písmeny, například RV – červenofialová nebo BG – modrozelená.
Pokud jde o čísla, první číslo je údaj o stupni sytosti a intenzity. Nejvyšší sytosti odpovídá číslo 0, která se snižuje s rostoucím číslem. Nejnižší intenzita sytosti dosahuje k číslu 9. Následující číslo označuje jak světlá nebo tmavá barva je. To se pohybuje od nejsvětlejšího odstínu 000 do nejtmavšího odstínu 9-.
Tipy pro míchání barev fixů
Výběr vhodné metody závisí na počtu použitých fixů.
1 fix
V případě použití jednoho fixu záleží pouze na tom, kolik uděláte barevných vrstev. Čím více vrstev, tím tmavší je výsledek.
Více fixů
Pokud použijete více než jeden fix, je dobré vědět, že světlejší odstín zeslabuje tmavší odstín. K míchání tedy používejte vždy světlejší barvu.
2 fixy
Když používáte 2 fixy, zvolte stejnou skupinu barev. Budou se pěkně společně doplňovat. Začněte tím, že jako základ použijete světlejší barvu. Následně pokračujte tmavší barvou a ke konci tahu snižujte tlak na fix. Drsnější linie, kde končí tmavší odstín opravte světlejší barvou malými kruhovými pohyby nebo tahy. Opakujte, dokud nebudete s výsledkem spokojeni.
3 fixy
Tady si ověříte svou znalost štítků na fixech. Vybírejte fixy ze stejné skupiny barev a věnujte pozornost číslům, které udávají jejich světlost nebo tmavost.
Jako základ použijte nejsvětlejší fix. Poté vezměte fix střední tmavé barvy a vyplňujte oblasti, které chcete ztmavit. Dejte pozor, abyste úplně nezakryli nejsvětlejší barvu, která bude výsledek zvýrazňovat. Nejtmavší barvou vytvořte stíny.
Nyní je čas na promíchání barev. Vemte střední barvu a kruhovými pohyby a lehkými tahy fixem míchejte nejtmavší odstín až do oblasti, kde se společně potkávají. Stejnou technikou smíchejte světlou a střední barvu.
Tip na závěr
Nespěchejte. Na celý proces si udělejte čas a inkoust nechte zaschnout, než se jej rozhodnete zesvětlovat nebo ztmavovat. Mokré fixy se zdají tmavší než zaschnou.
https://www.drawplanet.cz/drawstudy/kurz/kurz-kresleni-fixami-designerske-popisovace/