Co je to pastel a jak se s ním dá malovat?
30. April 2017
Back to blogJiž více než 300 let se používá pastel jako materiál na kreslení. Pastel se i přes svou jedinečnost v některých vlastnostech shoduje s ostatními materiály.
Při použití pastelových barev se vytvoří určité pouto mezi umělcem a obrazem. Podobnou sounáležitost pozorujeme mezi hudebníkem a nástrojem, nebo sochařem a jílem.
Existují 3 typy pastelu, suchý, olejový a voskový. Olejový pastel se vyrábí z pigmentu, míchá se se lněným olejem a lisuje se. Podobně vzniká i suchý pastel, ale bez oleje.
Základem pro hnětení voskového pastelu je prvotřídní vosk a pigmenty. Olejový pastel se považuje za vzdělávací materiál a spíše se používá při výuce. Se suchým pastelem se trénuje, ale stejně tak s ním vznikají pravá umělecká díla! V technice suchého pastelu se velmi často objevuje rozmazávání, které umožňuje měkké přechody barev a hebkost.
Suchý pastel se dále dělí na tvrdý a měkký. Měkké pastely obsahují v podstatě čistý pigment s menším množstvím pojiva.
Existují dva hlavních typy suché pastely: tvrdý a měkký. Měkké pastely sestávají v podstatě z čistého pigmentu, s malým množstvím pojiva. Využijete je hlavně k expresivní kresbě. Tvrdý, nasycený pastel se méně láme, protože obsahuje hodně pojiva.
Na kreslení pastelem budete potřebovat vhodný strukturovaný povrch, který udrží pigment. Pastelové malby se obvykle provádí na barevném papíře. Jeho tón volíme individuálně, přihlížíme k cíli výkresu. Bílý papír brání vyniknout sytosti barev pastelu.
Opravy se zpravidla provádí v raných fázích kreslení. K odstranění většího množství barev využijeme širokého štětce. Obraz musíme umístit svisle, aby při tvoření částice pastelu padaly dolů a neřízeně neušpinily papír. Můžeme použít gumu, nebo kus bílého pečiva, třeba rohlík. Žiletkou zas odřeme tenké tahy.
Přijďte se s námi od základů naučit technice na pomezí kresby a malby, přihlaste se! :)