Workshop Čínské malby
14. August 2014
Back to blogČínská malba se stylem písma a materiály liší od evropského malířství. V našem ateliéru jsme se rozhodli se dotknout tohoto kouzla.
Guohua je tradiční čínská malba. Historici čínského malířství tvrdí, že tato technika má své počátky už v mladší době kamenné, konkrétně u ornamentů a zobrazení lidí a zvířat znázorněných na keramice. Na stáří tohoto způsobu malby, které dosahuje 7-8 tisíc let, je také velmi dobře vidět, že čínská malba tuší má spoustu obdivovatelů a tato technika se nadále rozvíjí.
Od počátků se čínská malba rozkládá na linie. Jedná se o jeden z jejích charakteristických rysů. V tradičních západních olejomalbách není možné vidět samostatnou čáru, obraz se skládá ze spousty tahů. V čínské malbě tuší je tomu naopak. Žádný malíř se bez linie neobejde.
Podle všech zákonitostí jsme guohua malovali na tenkém rýžovém papíře pomocí speciálních štětců a čínské tuše. Lektorka Kateřina nám v detailech popsala specifika této techniky, jak správně vést tahy a zvládat gradaci barev. Také jsme se dozvěděli o symbolismu a významu čínských znaků. Poučili jsme se a odpočinuli si.